top of page

על המחלה

מד סטורציה פשוט וקל להפעלה וחשוב לבקרה על המחלה
המחשה כיצד נראית ריאה ברורה מול ריאה חולה

מה זה COPD?

מה זה COPD ? ראשי תיבות מאיימים למחלה שכיחה, מוכרת שלא נרפאת. הרופאים קוראים לזה מחלת ריאות חסימתית כרונית. בגדול,בשפת הרחוב זו מחלת המעשנים הכבדים (85% מהחולים היו מעשנים כבדים) שהצליחו לחסום לעצמם את הריאות ומתקשים לשאוף אבל ובעיקר לא מצליחים לנשוף. 
 

מה מסתתר מאחרי האותיות והמילים הסטריליות? בואו ננסה לפצח, להבין ולא לפחד. 
 

הכנסנו רעל לריאות בין בעישון ובין מגורמים סביבתיים ולאט לאט במהלך של שנים מעברי האוויר גם נחסמו וגם איבדו גמישות. הטיפוס במדרגות הופך קשה יותר ויותר ואנחנו נמנעים מהן , הליחה הדוחה והירקרקה הגיעה בתדירות רבה יותר ובכמויות גדלות וגם שפעות עונתיות הכו בנו חזק וארוך מאחרים. אנחנו ככל הנראה חולים במחלה! 
 


כדאי להגיע למומחה ריאות בבדיקה פשוטה, קלה ומהירה ניתן לאבחן ולהתחיל לטפל.

"חיים רק פעם אחת -בואו ננצל את זה"

בדיקת תפקודי ריאות

האבחון והטיפול

הבדיקה הבסיסית על מנת לאבחן את המחלה ובעיקר את חומרתה היא בדיקת הספירומטריה. נשמע מפחיד? ממש לא, ככה נראית בדיקת ספירומטריה שמאפשרת אבחון. שאיפה עמוקה ונשיפה שלוש פעמים והמומחה יציג בפניכם מה מצבכם.

באיור משמאל ניתן לראות כיצד מתבצעת הבדיקה.
 

לא בא לכם על בקור אצל רופא ריאות? רע מאוד! אבל  להפסיק לעשן זה הצעד הראשון והכי חשוב להארכת החיים ולשרוד את המחלה הקשה הזו זמן ארוך יותר.

 


לא, זה לא ירפא אותנו אבל ללא ספק במאה אחוזי וודאות זה יקל על הסימפטומים - קשיי נשימה וליחה מוגברת וגם….. יאט את מהירות התקדמות המחלה. 

רוצים להכות במחלה? טרם הפסקתם לעשן? חבל! טעות! אבל…. ספורט יומי של לא פחות מרבע שעה הליכה (לא ריצה) במאמץ בינוני, כל אחד ויכלותיו ובסיום הגעתם הבייתה לעלות במדרגות (אם יכולים אבל שווה לנסות :) )

ככה הייתי לפני

קצת עליי

אובחנתי בגיל 58.
ייאמר שהפסקתי לעשן דקה לפני האבחון , כלאמר שבועיים בערך ואז אמרתי לעצמי כעת זמן הערכת נזקים וטיפול. חייתי תחת אגדת העם ששבע שנים מסיום הגמילה מהרעל המקסים והממכר הזה, רעל שאהבתי פשוט אהבתי ייעלם והכל יחזור כשהיה". 

 


ואז…. בום, פצצה ! בבדיקת ספירומטריה פשוטה נחשפתי למספר הקסם > קטן מ 50% ואחרי חמישה נסיונות שאיפה ונשיפה נעמדתי על 45% ופרצוף רציני ומודאג של רופא מקסים. בת זוגי המדהימה שקלטה קושי הסתכלה לרופא בעיניים ואמרה " נו ? " הוא הרי הפסיק לעשן.
 


כן, כאן גיליתי את COPD ואת העובדה שזו מחלה קשה, כרונית שמשנה את חיי החולים. 
הייתי בשוק, הייתי אטום בקושי שמעתי מה נאמר לי ושוב בת זוגי הצילה את המצב והחל מסע ארוך.

 


נשלחתי לשקום ריאות. נשמע נורא? מתגלה כחדר כושר עם פזיוטרפיסטים מדהימים שמלמדים איך לנשום, כ"כ פשוט וכ"כ אנחנו לא עושים. מעט פעילות אירובית וכח פעמיים בשבוע ואתם בעיניינים.
 


משאפים -האמת? מפחיד וישנם כ"כ הרבה מינים וסוגים (בסוף מתייצבים על השניים הנכונים לכם) מסתבר שזה פשוט משעשע ובעיקר הפך חלק ממני.

אז זהו שלא כ"כ והחיים דינמיים וכעת אני בתהליך להשתלת ריאות.

הגישה אותה גישה…. הכל בחיוך ובאופטימיות


היום עשר שנים אחרי ועם ריאות במצב נורא 26% אני מחויך, פעיל, חושב, יוצר. לא, אני לא משתתף במרתון או חצי מרתון אבל וואהוו אני במרתון מטורף עם החיים ומצליח להנות מהרגע, מהמשפחה והחברים ורואה חצי כוס מלאה.

מטרת האתר

לשתף אתכם, לתת לכם מידע, להקשיב למה קורה לאנשים כמונו,לנסות להפנות למקומות הנכונים בקיצור לייצר בית תומך קליל שמסתכל ל COPD בלבן שבעיניים וצוחק צחוק גדול.
 

להנגיש בשפה פשוטה וברורה מידע שייקל על החולים להתמודד עם המחלה

לפתוח פלטפורמה שבה ישתפו החולים ובני משפחותיהם על חוויות, קשיים, ספורים מחוייכים. תוכלו לעלות פוסטים מענינים בבלוג שלנו.

קצת עליי

בואו נדבר

כתבו אליי

תודה על פנייתך

Contact
bottom of page